DAMIZLIK YARKA ÜRETİM TESİSİ | ELMALI KÖYÜ

DAMIZLIK YARKA ÜRETİM TESİSİ | ELMALI KÖYÜ

DAMIZLIK YARKA ÜRETİM TESİSİ | ELMALI KÖYÜ

Damızlık Yarka yetiştiriciliği hayvanların belirlenen tarih ve şartlarda büyütülüp entegre tesise teslim edilmesi sürecinden oluşan sözleşmeli bir üretim modelidir.

Yetiştiriciliğimize ilk olarak tesisimizin temizliği ve dezenfektasyon süreci ile başlıyoruz.  Tesis içi sıcaklığımızı 34 derece olarak ayarlıyoruz. Kuluçkadan çıktıktan 2 saat içerisinde tesisimize getirilen civcivlerimiz için ağaç talaşından altlıklar hazırlıyoruz. Dişi ve erkek civcivlerimizi ayrı kümeslerde büyütüyoruz. Gerekli ekipmanlar ile tesisimizin havalandırma, sevk ve idaresini sağlıyoruz. Her gün günde bir kez besleme işlemlerini yapıyoruz. Üçüncü hafta itibariyle tesis sıcaklığımız 23-24 derece olarak düzenliyor ve periyod boyunca sıcaklığımıza bu şekilde devam ediyoruz.

Tesisimizin içinde ve dışında bio güvenliğe ekstra önem veriyoruz.  Bunun için tesisin etrafında fare mücadelesi veriyor,  tesis girişlerinde sınırlı sürede tesiste bulunma, tesis içerisine girmeden önce duş alma, tesis içine uygun özel kıyafetlerin giyilmesi ve sadece tesis içinde bulunan ekipmanların kullanılması gibi önemler alıyoruz.

Birim alana daha az civciv almamız ve periyodun uzun olması nedeniyle yıl boyunca iki dönem yetiştiricilik yapıyoruz. Ortalama 23-24 hafta civcivlere bakarak civcivlerin erişkin ve yumurtlama düzeyine gelmiş piliç olarak anlaşmalı olduğumuz firmaya teslim ediyoruz. Tüm bu süreçte amacımız civciv olarak tesisimize gelen hayvanların üreme dönemine geldiğinde aynı standart büyüklükte ve homojenitede olmasını sağlamaktır.

Periyod boyunca yem, veteriner hizmeti, tesisin temizlik, dezenfekte işlemleri ve ilaçlandırma gibi tüm ihtiyaçları sözleşmeli firmamız tarafından karşılanıyor.

Damızlık yarka tesisimiz ise toplam 26 dönüm üzerinde 4000 m2 kapalı alan ile Çanakkale iline kayıtlı ilk ve tek damızlık tesisidir. Banvit’in sözleşmeli yetiştiricisi olarak damızlık yarka yetiştiriciliğimize devam ediyoruz. Hedefimiz 2024 yılında 4000 m2 kapalı alan kapasitemize 2000 m2 kapalı alan daha ekleyerek damızlık üretimimizin artışını sağlamaktır