ZEYTİN ÜRETİM ALANI | ELMALI KÖYÜ

ZEYTİN ÜRETİM ALANI | ELMALI KÖYÜ

ZEYTİN ÜRETİM ALANI | ELMALI KÖYÜ

Arazi ve iklim yapımıza en uygun olan fide seçimi ile zeytin yetiştiriciliğinde dikim işlemlerimizi gerçekleştirdik.

Her geçen gün zeytinlerimizin sağlıklı büyümesi ve verimi için dönemsel ihtiyaçlarını göz önünde bulunduruyoruz. Sulama, gübreleme ve budama işlemlerini özenle yapıyoruz. Yılda ortalama 650-700 mm suya ihtiyaç duyan zeytinlerimiz için yazın ve eylül ayında, toplam da 4-5 sulama yapıyoruz. Besin maddesi içeriklerindeki eksikliklerin giderilmesi için en uygun gübreleme karışımını belirliyor ve uyguluyoruz. Farklı budama yöntemlerinden faydalanıyoruz. Gençleştirme budaması yaparak zeytin ağaçlarımızı gençleştirerek meyve miktarındaki verimliğini arttırıyoruz. Yabancı otların temizlenmesi, yağmur ve sulama ile verilen suyun toprağa daha iyi nüfus etmesi, kökler ve topraktaki mikro organizmalar için gerekli havanın sağlanması, hasadın daha kolay yapılması için
yılda en fazla iki defa toprak işleme yapıyoruz.

Zeytin yetiştiriciliğinde tüm modern ihtiyaçlarının karşılanması ile zeytin ağaçlarımızda bereketli bir hasat dönemine başlıyoruz. Zeytin toplama zamanı yetiştirilme bölgesine, iklime göre farklılaşıyor. Hasada ağaç diplerine dökülen meyvelerimizi toplayarak başlıyoruz ve elle toplama yöntemini kullanarak hasadımızı tamamlıyoruz. Zeytinlerimizi kasalara topluyoruz ve sıkma işlemlerinin yapılması için gönderiyoruz.

Bizler zeytin yetiştiriciliğinde modern zeytin yetiştiriciliğinin esaslarını göz önünde bulunduruyoruz. Her zaman bakım işlemlerine gereken önemi veriyoruz. 55 dönüm üzerinde yaklaşık 850 zeytin ağacımız zeytin yetiştiriciliğinde önemli bir paya ve güce sahibiz. Her geçen gün zeytin yetiştiriciliğinde büyümeye ve gelişmeye devam ediyoruz.